توصیه به دانش‌آموزان

الان تابستان‌ست و بسیاری به فکر گذران این‌ماه‌ها هستند. بی‌هدف کارهایی انجام می‌دهند یا به‌عکس بی‌کار هستند. شاید در دوره‌های آموزشی شرکت کنید، در جایی به شاگردی بپردازید، به بازی یا به فکر گذراندنش باشید.

هرچه که باشد باید از تجربه‌ی افراد دیگر استفاده کنید و کمی آگاهی خودتان را بالا ببرید. تا زمانی‌که ندانید می‌خواهید چه‌کار کنید برنامه‌هایتان نه خوب هستند و نه بد. ممکن‌ست از نظر دیگران عالی باشد، بد باشد و یا بیگاری!

ساعتی را با خود خلوت کنید. آینده خودتان را در نظر بگیرید. آینده دور مثلاً: زمانی‌که ازدواج کرده‌اید فرزند دارید و حالا می‌خواهید به فکر آینده فرزندتان باشید، چیزی حدود ۴۰سالگی‌تان. چشمانتان را ببندید و خودتان را در آن‌زمان تصور کنید. در تصور، صبح از خواب بیدار شوید به سرکار بروید، موجودی حسابتان را بگیرید تفریح کنید، از خانواده‌تان احوال پرسی کنید و … . خوب حالا حدودی آینده‌تان را می‌دانید. با واقعیت افکارتان را بسنجید. آیا هوس هستند یا واقعاً می‌خواهید این‌گونه زندگی کنید. خوب این‌آینده را روز کاغذ بنویسید. چندین‌بار امتحان کنید. خوب حالا داشته‌های‌تان را بنویسید. پول، تحصیلات، حمایت‌ها، نداشته‌ها، مقدار سخت‌کوشی، وضعیت جسمی، وضعیت روحی و روانی. تبریک می‌گوییم شما حالا می‌دانید چه می‌خواهید و تا الان کجای مسیر حرکت‌تان هستید. تناقضات خود را دیده‌اید و می‌دانید که آیا تمام خواسته‌های شما با هم ممکن هستند یا نه؟

حالا داشته‌های‌تان را یک‌سمت کاغذ و آینده خودتان را سمت دیگر بنویسید. تنبلی نکنید و از آن‌ها چشم‌پوشی نکنید. در میانش چندستون ایجاد کنید و مقاطع زمانی حدود ۵ساله در نظر بگیرید. شاید ۵ستون داشته باشید یا مقاطع زمانی را براساس تقویم آموزشی مدارس و یا دانشگاه، سربازی و … تنظیم کرده باشید. خوب حالا از آینده به امروز حرکت کنید. فکر کنید که قبل از رسیدن به هدف‌تان باشید چطور باشید. همین‌جور ستون‌ها را بنویسید. حالا جدولی دارید که ۵ساله هدف‌های کوچک‌تر دارید. جدول را در روزهای متفاوتی مرور کنید، با پرس و جو در آن‌ها تغییر ایجاد کنید. مشورت بگیرید.

حالا هرستون را در کاغذی دیگر باید تفسیر کرد. ۵ستون در نظر بگیرید و با خودتون فکر کنید که چطور می‌توانید از داشته‌هایتان در ستون اول به اهداف ستون آخر(اهداف ۵ساله) برسید. در سال یکی مانده به آخر باید چه‌کار کنید، سال قبل‌ترش چی؟ در پایان شما برنامه‌های سالیانه را نوشته‌اید و می‌دانید در پایان امسال، دو سال دیگر و … و سال پنجم چه‌کار باید بکنید.

یک‌مثال مهم: برای راننده کامیون بودن باید گواهی‌نامه پایه یک‌داشت. برای گواهی پایه یک باید تجربه رانندگی پایه‌دو به مدت معینی داشت. برای دریافت گواهی پایه دو باید تجربه مدتی رانندگی داشت. برای تجربه رانندگی باید گواهی‌نامه رانندگی داشت. برای گواهی‌نامه رانندگی باید در آموزشگاه رانندگی آموخت. برای آموزش رانندگی باید در سن خاص در آموزشگاه ثبت‌نام کرد.

حالا می‌دانید باید به کدامین برنامه‌ها توجه کنید. البته باید به صورت مداوم این‌کار را تکرار کرد تا برنامه و هدف‌های‌تان واقعی باشند. مثلاً سالیانه درش تغییر ایجاد کنید اما بنویسید و اهدافتان را جلوی چشم‌تان قرار دهید. مثلاً: عکس دانشگاه تهران را هرروز نگاه کنید و بگویید می‌خواهم استادش شوم!